ŠKOPR aneb ŠKOla Pro Rádce se začal tvořit během letního běhu vůdcovského kurzu OIKOS (oikos.skauting.cz) v srpnu roku 2008 na tábořišti u Šiškovic nedaleko Slatiňan. Součástí našich vůdcovských zkoušek bylo vymyslet projekt, který by pomohl našemu středisku. Dodnes si pamatuju, jak jsme s Jackem leželi na prosluněné louce a přemýšleli, kde má naše středisko největší slabinu a jak toto místo zacelit.

Z důvodů generační mezery v mikulovském středisku nás hodně pálil nedostatek rádců. Měli jsme mnoho dětí ve fungujících družinách, ale většinou byly vedeny dospělými rádci, kteří už neměli dostatek času (práce, studium na vysoké škole) a cítili se „vyhoření“. Mnoho skautů a skautek v rádcovském věku kolem 15 let odcházelo studovat do jiných měst nebo ztrácelo zájem o skauting. S tím jsme se rozhodli bojovat!

Hlavním cílem našeho projektu byla a je výchova a motivace nastávajících rádců. Jde nám o podchycení vhodných adeptů na rádce ve věku 13-15 let a o postupné předávání našich zkušeností. Rádi bychom, aby začali sami uvažovat o svém vzdělávání a přebírání zodpovědnosti, zároveň jim však chceme být blízko, aby věděli, že „na to nejsou sami“. Naším dlouhodobým cílem je taková situace ve středisku, kdy družiny vedou rádcové přiměřeného věku a přitom je zachována kontinuita ve výchově a vzdělávání mladých a svěžích rádců.

Proto jsme se tenkrát rozhodli danou situaci řešit uskutečněním neformálního rádcovského kurzu ŠKOPR. Prvním naším krokem byla debata se současnými rádci a vůdci oddílů o našem plánovaném projektu a ujasnění si cílů a prostředků, kterými jich chceme dosáhnout. Byla domluvena strategie založená na postupném předávání zodpovědnosti a zapojování budoucích rádců do vedení družiny. Druhým krokem bylo uspořádání samotné akce ŠKOPR, která, jak jsme tenkrát doufali, se měla stát tradiční a nedílnou součástí programu našeho střediska. Myslím, že teď už smím hrdě říct, že se nám to povedlo. Ba co víc! Časem jsme prolomili hranice mikulovských skautů a skautek a ŠKOPR se další rok rozšířil – začali jsme spolupracovat i s oddíly z Břeclavi a Lanžhota:)

Jack a Míša

Fotka z prvního ŠKOPRu