V pátek 12. listopadu, jsme se sešli na břeclavském nádraží.Bylo větrno, takže jsme co nejrychleji nasedli na vlak do Hodonína a následně na autobus do Ratíškovic.

Klubovna v Ratíškovicích nebyla daleko, takže jsme si zahráli hodně seznamovacích her ještě předtím, než nás pustili dovnitř. Ještě před večeří jsme měli program, každý měl na zádech přilepený papír s důležitou událostí v rozvoji skautu převážně v Česku, ale i ve světě. Měli jsme za úkol, postavit se na časovou osu od úplně první události až po nejnovější, aniž by jsme přečetli datum, či co je na papíře napsáno. No, lehké to nebylo, ale všichni se těšili na večeři, takže jsme se snažili co nejdříve seřadit. Po večeři jsme se všichni převlékli do krojů a následoval tradiční korálkový rituál. Už bylo moc hodin na nějaký větší program, než zpívání v jídelně a spánku.

V sobotu hned po probuzení a rozcvičce následovali debaty a program, ať už o komunikaci u nás v oddíle, nebo komunikaci mezi rádci a rodiči. Taky jsme byli rozděleni do 3 skupin, první šla pomáhat s obědem, druhá si šla zahrát ručně vyrobenou hru o družinovce a třetí si šla zkusit dělat rádce. Oběd, typicky, nebyl nejpohodlnější, každý si určil pár a naše lžičky byli svázány dohromady. Odpolední program byl zaměřený na motivaci a sebevědomí. Týmy se vyměnili, aby si všichni vyzkoušeli všechny aktivity. Po večeři jsme měli korálkový rituál, všichni se po něm už chystali do teplého spacáku, nebo zahřívali hlasivky, ale ukázalo se, že ještě bude noční hra. Nebyla zrovna nejpříjemnější. Bude lepší kdyby obsah zůstal zatajen, ale aby jsme byli trochu v obraze, bylo sucho a abychom se zachránili, sbírali jsme kapky vody a zázračnou tekutinu, ze které nebylo všem nejlépe.

Po velmi vyčerpávající noci následoval poslední den škopru, kdy si týmy zkusili poslední činnost, kterou nedělali, pověděli jsme si něco o historii a jak funguje Junák, ale i YMCA a nesmí chybět naše vzkazy v láhvi. Po obědě už chyběl jen poslední korálkový rituál, kde si všichni slíbili, že se uvidí na dalším škopru a pak už bohužel společný odjezd do Hodonína, Břeclavi a pak už konečné rozdělení na zbytek MHD.

Jerry

Fotky najdete zde.